strona główna
Silniki indukcyjne 3-fazowe do pomp

Silniki przeznaczone są do napędu pomp, których wirnik mocowany jest bezpośrednio na wale silnika, a korpus pompy związany jest z silnikiem przy pomocy kołnierza.

Silniki te charakteryzują się następującymi cechami:

  • wydłużonym, specjalnie ukształtowanym czopem końca wału, przystosowanym do bezpośredniego osadzenia na nim wirnika pompy,
  • formą wykonania kołnierzową lub kołnierzową na łapach; kołnierz służy do mocowania korpusu pompy w przypadku wersji kołnierzowo-łapowej lub silnika na korpusie pompy w przypadku formy kołnierzowej; w niektórych wykonaniach kołnierz może mieć konstrukcję odmienną od znormalizowanej przez IEC,
  • łożysko po stronie napędowej silnika pełni jednocześnie funkcję łożyskowania pompy; stąd też zasadą jest stosowanie łożyska kulkowego, często ustalonego po stronie napędowej (dla uniknięcia zacierania wirnika pompy na skutek rozszerzalności cieplnej wału).
  Zakres mocy dla prędkości obrotowej przy 50 Hz
obr/min 3000 1500 1000 750 600 500
Silniki standardowe w do pomp kW 1,5-90 1,1-90 0,75-55 0,37-90 - -
Silniki standardowe przeciwwybuchowe do pomp kW 1,5-90 1,1-90 0,75-55 0,37-90 - -
Silniki standardowe przeciwwybuchowe do pomp w wykonaniu morskim kW 10-50 10-23 - - - -


Szczegółowy opis dostępny w naszym bezpłatnym katalogu